esa web tasarim yatay logo

Domain Sorgulama Ekranı


Domain Sorgulama Nedir?

Her geçen gün hızla gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımının yaygınlaşması web sitesi açma açısından da önemli bir potansiyel artışı oluşturuyor. Her geçen yeni bir web sayfasının faaliyete başladığı günümüzde domain sorgulama işlemi oldukça önemlidir. Sitenin adresi olacak alan adını belirleme sürecinde birden fazla alternatif belirlenmelidir. Daha sonra bu alternatifin domain satışı yapan firmalar üzerinden domain sorgulama ile sorgulanması gerekmektedir. Domain nasıl seçilmeli kadar önemli bir konudur. Bu şekilde belirlenmiş olan alan adının daha önce başka bir kişi ya da kurum tarafından satın alınıp, alınmadığı öğrenilebilir. Ayrıca alternatif olarak alınabilecek alan adlarına ilişkin olarak da önerilerden faydalanılabilir. Bu sayede hem özgün hem de boşta olan bir alan adı seçilebilir.

Domain Nasıl Seçilmeli

İnternet sitesi kurmak isteyenlerin alan adı seçimlerini doğru şekilde yapmaları, projelerinde başarıyı yakalayabilmeleri açısından çok önemlidir. Domain satın alımı için kolayca alım yapılabileceği düşünülse de göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu kapsamda da satın alımın kurumsal veya bireysel olarak mı yapılacağının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Daha sonra domain nasıl seçilmeli kılavuzlarına göre kurumsal domainler için mutlaka marka adı uyumluluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Marka/firma adı, ürün veya hizmet yapısı gibi bileşenler üzerinden seçim yapılabilir. Bireysel web sitelerine yönelik olarak ise seçimler çok daha özgür bir şekilde yapılabilmektedir. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde istenen alan adında site kurulumu gerçekleştirilebilmektedir. Domain seçimi hakkında ki yazımızı hemen okuyun.

Domain Nasıl Olmalı?

Web sitesinin internette başarıyı yakalayabilmesi için tıpkı bir dükkan adı gibi üzerinde düşünülerek ve uğraş verilerek seçimlerin yapılması çok önemlidir. Sitenin hizmet vereceği kategori, içerik yapısı ve hedef kitlesi gibi bileşenler domain nasıl seçilmeli sorusu için en temel yanıtlar arasında yer almaktadır. Bunun dışında özgün olması kadar net ve kısa olması da çok önemlidir. Sitenin içerik yapısı veya faaliyet alanı ile birlikte herhangi bir bileşeniyle mana taşıyacak bir anlamlılığa sahip olması gerekmektedir. Kolayca ezberlenebilir olması ve internet kullanıcısının beğeneceği niteliklerde olması da çok önemlidir. Bu kriterler ışığında yapılacak alan adı seçimleri ile çok daha kaliteli bir seçimde bulunulabilir.

eSa Web Tasarım.